Matura w naszej szkole w roku szkolnym 2023/2024 odbędzie się:

- w nowej Formule 2023 dla słuchaczy kończących liceum czteroletnie w roku 2024

- w starej Formule 2015 dla absolwentów, którzy ukończyli liceum trzyletnie

Formuła 2023 dla słuchaczy kończących liceum czteroletnie w roku 2024

W 2024 r. zdający obowiązkowo przystępuje do:
czterech egzaminów w części pisemnej, tj.
1) egzaminu z języka polskiego (na poziomie podstawowym)‎
2) egzaminu z matematyki (na poziomie podstawowym)‎
3) egzaminu z języka obcego nowożytnego (na poziomie podstawowym)‎
4) egzaminu z wybranego przedmiotu/ów dodatkowego (na poziomie rozszerzonym).

dwóch egzaminów w części ustnej, tj.
1) egzaminu z języka polskiego (bez określania poziomu)

Część ustna egzaminu maturalnego z języka polskiego w Formule 2023 jest przeprowadzana z wykorzystaniem zestawów zadań. Każdy zestaw składa się z dwóch zadań:
zadanie 1. – jest jednym z zadań z puli zadań jawnych, określonych w komunikacie o liście zadań jawnych. Zadanie zawiera zagadnienie sprawdzające znajomość treści i problematyki lektury obowiązkowej (lista zadań jawnych dostępna jest w załącznikach)
zadanie 2. – jest zadaniem, którego treść nie jest jawna. Zadanie zawiera tekst literacki lub jego fragment albo inny tekst kultury, w tym materiał ikonograficzny, lub jego fragment.

2) egzaminu z języka obcego nowożytnego (bez określania poziomu)

Formuła 2015 dla absolwentów, którzy ukończyli liceum trzyletnie

W 2024 r. zdający obowiązkowo przystępuje do:
czterech egzaminów w części pisemnej, tj.
1) egzaminu z języka polskiego (na poziomie podstawowym)‎
2) egzaminu z matematyki (na poziomie podstawowym)‎
3) egzaminu z języka obcego nowożytnego (na poziomie podstawowym)‎
4) egzaminu z wybranego przedmiotu/ów dodatkowego (na poziomie rozszerzonym).

dwóch egzaminów w części ustnej, tj.
1) egzaminu z języka polskiego (bez określania poziomu)

Część ustna egzaminu maturalnego z języka polskiego w Formule 2015 jest przeprowadzana z wykorzystaniem zadań egzaminacyjnych. Zadanie zawiera tekst literacki lub jego fragment albo inny tekst kultury, w tym materiał ikonograficzny, lub jego fragment. Treść zadań nie jest jawna.

2) egzaminu z języka obcego nowożytnego (bez określania poziomu)

Przypominamy! Osoby, które nie przystapiły w poprzednich latach do egzaminów ustnych, w tym roku są zobowiązane do przystapienia do egzaminów ustnych z j.polskiego i j.obcego.

Aby otrzymać świadectwo w 2024 r., należy:‎

1. Przystąpić do wszystkich wymaganych prawem egzaminów z przedmiotów obowiązkowych w części ustnej, tj. języka polskiego i języka obcego, oraz w części pisemnej, tj. języka polskiego, matematyki, języka obcego nowożytnego
2. Uzyskać co najmniej 30% punktów z egzaminu z każdego przedmiotu obowiązkowego ‎w części ustnej oraz w części pisemnej oraz
przystąpić do egzaminu z wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym w części pisemnej (dla tego przedmiotu nie jest określony próg zaliczenia).

Terminy składania deklaracji maturalnych (deklaracja 1a w załącznikach):

30 września 2023 r. dla bieżących słuchaczy

7 lutego 2024 r. dla absolwentów

Egzaminy pisemne - odbędą się zgodnie z harmonogramem zamieszczonym w załacznikach.

Egzaminy ustne

- j.angielski - 11 maja 2024 r. (sobota) od godz 9.30

- j.polski 14 maja 2024 r. (wtorek) - od godz. 12.00

Wzory matematyczne:

Materiały dodatkowe Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dotyczące matur w formule 2023: